Podatek od środków transportu

2020-03-17 0951
Art. czytany: 626 razy

MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW
Urząd Gminy Bliżyn Biuro podawcze lub pokój nr 7

WYMAGANE DOKUMENTY
1. Deklaracja DT -1 na podatek od środków transportowych 2. Deklaracja DT-1/A składana jako załącznik do deklaracji DT-1 o posiadanych środków transportowych.

OPŁATY
Brak opłat

TERMIN I SPOSÓB ZAŁATWIENIA
. Osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne będące właścicielami pojazdów składają do 15 lutego każdego roku deklarację na podatek od środków transportowych. 2. Jeżeli obowiązek podatkowy powstał w ciągu roku podatkowego - podatnik składa deklarację podatkową w terminie 14 dni od zaistnienia okoliczności powodujących powstanie obowiązku podatkowego. 3. Podatek jest płatny w dwóch ratach w następujących terminach: do 15 lutego i do dnia 15 września każdego roku podatkowego. 4. Jeżeli obowiązek powstał po dniu 1 lutego, a przed dniem 1 września roku podatkowego podatek za ten rok płatny jest w dwóch ratach w terminie : a) w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego - pierwsza rata b) do dnia 15 września roku podatkowego - druga rata. 5. Jeżeli obowiązek podatkowy powstał po dniu 1 września podatek płatny jest jednorazowo w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. 6. Podatek od środków transportowych płatny jest bez wezwania na rachunek Urzędu Gminy. 7. Nie zapłacony w terminie podatek podlega ściągnięciu wraz z odsetkami za zwłokę w drodze egzekucji administracyjnej.

PODSTAWA PRAWNA
Uchwała nr XVIII/124/2016 Rady Gminy Bliżyn z dnia 30 listopada 2016 r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych (DZ. URZ. WOJ. 2016.3791) Uchwała nr XIX/139/2016 Rady Gminy Bliżyn z dnia 28 grudnia 2016 r. zmieniająca uchwałę Nr XVIII/124/2016 w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych. (DZ. URZ. WOJ. 2016.4205) Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1170) Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 grudnia 2018 r. w sprawie wzoru deklaracji na podatek od środków transportowych (Dz.U. z 2018 r., poz. 2436) Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.)

TRYB ODWOŁAWCZY
Odwołanie od decyzji wnosi się do: Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kielcach w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie za pośrednictwem Wójta Gminy Bliżyn. Odwołanie powinno określać wyraźne zarzuty przeciw decyzji, istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

DODATKOWE INFORMACJE
1. Organem właściwym w sprawach podatku od środków transportowych jest organ podatkowy, na którego terenie znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa wielozakładowego lub podmiotu, w którego skład wchodzą wydzielone jednostki organizacyjne - organ podatkowy na terenie którego znajduje się zakład lub jednostka posiadająca środki transportowe podlegające opodatkowaniu. 2. W przypadku współwłasności środka transportowego organem właściwym jest organ podatkowy odpowiedni dla osoby lub jednostki organizacyjnej , która została wpisana jako pierwsza w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. 3. Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w przypadku nabycia środka transportowego zarejestrowanego - od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został nabyty. Obowiązek ten wygasa z końcem miesiąca, w którym środek transportowy został zbyty lub na stałe wycofany z ruchu (wyrejestrowany). 4. Jeżeli organ podatkowy stwierdzi, że podatnik mimo ciążącego na nim obowiązku nie zapłacił w całości lub w części podatku wydaje decyzję, w której stwierdza wysokość zobowiązania podatkowego. 5. Jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w ciągu roku podatkowego, stawki podatkowe określone w uchwale ulegają obniżeniu proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których nie istniał obowiązek podatkowy.

0
0

0
00
0

0
0

0
0