|
|
|
|
|
|
Wydanie dowodu osobistego (karta archiwalna)
MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW Urząd Stanu Cywilnego
ul. Kościuszki 79a
Pokój nr 5 (Tel. 25 41-236. wew. 48)
Prosimy przybyć najpóźniej 30 min. przed godz. zamknięcia przyjęć interesantów.
WYMAGANE DOKUMENTY 1. Wniosek o wydanie dowodu osobistego.
2. Dowód osobisty, a w przypadku braku - inny dokument ze zdjęciem i danymi osobowymi, potwierdzający tożsamość.
3. Dwie wyraźne i jednakowe fotografie o wymiarach 35x45mm, odzwierciedlające aktualny wizerunek osoby, której wniosek dotyczy, przedstawiające tę osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy (fotografie mogą być czarno-białe).
4. Oryginał odpisu skróconego aktu urodzenia - w przypadku osób, które nie zawarły małżeństwa.
5. Oryginał odpisu skróconego aktu małżeństwa.
6. W niektórych przypadkach pracownik może żądać dokumentu potwierdzającego posiadanie polskiego obywatelstwa (np. ważnego paszportu polskiego lub zaświadczenia z Urzędu Wojewódzkiego).
OPŁATY Nie podlega opłacie.
TERMIN I SPOSÓB ZAŁATWIENIA Sposób załatwienia sprawy
1. Przyjęcie wniosku i sprawdzenie zgodności danych oraz przekazanie wniosku do Centrum Personalizacji Dokumentów (podmiot produkujący dowody osobiste) w Warszawie.
2. Osoba otrzymuje potwierdzenie złożenia wniosku (tzw. część B formularza), na którym podany jest termin odbioru dowodu oraz nazwisko, imię i stanowisko osoby załatwiającej jej sprawę. Potwierdzenie złożenia wniosku należy zwrócić przy odbiorze dowodu osobistego.
Termin załatwienia sprawy
Do 1 miesiąca od daty złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego, a sprawy szczególnie skomplikowane do 2 miesięcy.
Sposób przekazania informacji o sprawie
Odbiór dokumentu osobiście w terminie uzgodnionym. Dowód osobisty może być odebrany tylko osobiście (z wyjątkiem osób małoletnich i osób ubezwłasnowolnionych).
Nie można odebrać dowodu na podstawie pełnomocnictw, nawet notarialnych.
PODSTAWA PRAWNA 1. Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006r. nr 139 poz.993 z późn. zm.).
2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 lutego 2009r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich unieważniania, wymiany, zwrotu lub utraty (Dz. U. z 2009r. nr 47, poz. 384).
TRYB ODWOŁAWCZY Nie przysługuje.
DODATKOWE INFORMACJE 1. Dowody osobiste wydane przed rokiem 2001 utraciły ważność z dniem 31 marca 2008r.
2. Złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego oraz odbiór dowodu może nastąpić tylko osobiście. W przypadku osób obłożnie, ciężko chorych wniosek może złożyć inna osoba - wówczas powinna ona zgłosić ten fakt pracownikowi, który dalszych czynności wymagających obecności strony dokona w miejscu zamieszkania tej osoby, umawiając się na określony termin. Odbiór dowodu również może nastąpić w tej formie.
3. Wniosek osoby małoletniej, która ukończyła 13 rok życia, a nie ma obowiązku posiadania dowodu osobistego, składa jeden z rodziców lub opiekunów ustanowionych przez sąd. Przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego jest wymagana obecność małoletniego. Dowód odbiera osobiście małoletni albo jeden z rodziców lub opiekun ustanowiony przez sąd.
4. Wniosek osoby małoletniej, która nie ukończyła 13 roku życia, składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jeden z rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów wraz z pisemną zgodą drugiego z rodziców lub opiekuna ustanowionego przez sąd, poświadczoną za zgodność podpisu przez organ gminy lub notariusza. Przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego jest wymagana obecność osoby małoletniej, jeżeli ukończyła 5 lat. Dowód osobisty odbiera jeden z rodziców lub opiekunów ustanowionych przez sąd.
5. Wniosek osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie pozostającej pod władzą rodzicielską, składają rodzice albo jeden z rodziców wraz z pisemną zgodą drugiego z rodziców, poświadczoną za zgodność podpisu przez organ gminy lub notariusza. Przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego jest wymagana obecność osoby ubezwłasnowolnionej. Dowód odbiera jeden z rodziców.
6. Wniosek osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie niepozostającej pod władzą rodzicielską lub osoby ubezwłasnowolnionej częściowo, składa odpowiednio opiekun lub kurator ustanowiony przez sąd. Przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego jest wymagana obecność osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie lub częściowo. Dowód osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie odbiera opiekun ustanowiony przez sąd, a osoby ubezwłasnowolnionej częściowo - kurator ustanowiony przez sąd lub ta osoba.
7. W przypadku ubiegania się o kolejny dowód osobisty, jeżeli dane zwarte w dowodzie nie uległy zmianie, a w archiwum dowodów osobistych znajdują się odpisy akt stanu cywilnego lub zostały sporządzone w USC Bliżyn, ponowne złożenie tych aktów nie jest wymagane. Osoba ubiegająca się po raz pierwszy o wydanie dowodu osobistego do wniosku nie załącza aktu stanu cywilnego, jeżeli został on sporządzony w USC Bliżyn.
8. Dowód osobisty wydawany jest na 10 lat, osobie powyżej 65 roku życia na czas nieoznaczony, osobie, która nie ukończyła 18 lat na okres 5 lat.
9. Osoba z wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografie przedstawiające ją w okularach z ciemnymi szkłami, a osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania - fotografie przedstawiające ją z nakryciem głowy. Dokumentem poświadczającym uprawnienie do załączenia takich fotografii jest:
o w pierwszym przypadku - orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności,
o w drugim przypadku - zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej.
10. W razie zmiany danych, które zamieszcza się w dowodzie osobistym, należy wystąpić o wymianę dowodu w terminie do 14 dni od dnia doręczenia dokumentu stwierdzającego zmianę. W przypadku niezłożenia wniosku o wymianę dowodu, dowód osobisty podlega unieważnieniu po upływie 3 miesięcy od zmiany ww. danych. W razie zmiany danych, które zamieszcza się w dowodzie osobistym, obywatel polski przebywający za granicą powinien wystąpić o wymianę dowodu osobistego w terminie do 3 miesięcy od dnia doręczenia dokumentu stwierdzającego zmianę. W przypadku niezłożenia wniosku o wymianę dowodu, dowód osobisty podlega unieważnieniu po upływie 4 miesięcy od zmiany ww. danych.
11. Dowód osobisty podlega unieważnieniu:
o z dniem zawiadomienia o jego utracie lub zniszczeniu,
o z dniem przekazania przez osobę trzecią znalezionego dowodu osobistego,
o z dniem zgonu jego posiadacza,
o z dniem odbioru dowodu wydanego w miejsce poprzedniego,
o z dniem upływu terminu ważności,
o z dniem utraty obywatelstwa polskiego.
12. W razie uszkodzenia dowodu osobistego lub zaistnienia innej okoliczności utrudniającej ustalenie tożsamości, należy niezwłocznie wystąpić o wymianę dowodu osobistego.
13. W razie upływu terminu ważności dowodu osobistego, należy wystąpić o jego wymianę nie później niż na 30 dni przed upływem terminu ważności dokumentu.
14. W razie utraty dowodu osobistego należy niezwłocznie zawiadomić o tym najbliższy organ gminy lub właściwą ze względu na miejsce pobytu placówkę konsularną oraz niezwłocznie wystąpić o wydanie nowego dowodu osobistego do właściwego organu gminy. W razie znalezienia własnego dowodu osobistego, zgłoszonego jako utracony, należy niezwłocznie zwrócić go organowi, który wydał ten dokument. W razie znalezienia dowodu innej osoby, należy niezwłocznie przekazać ten dokument najbliższemu organowi gminy, Policji lub innemu organowi administracji publicznej.
Data wprowadzenia: 2013-12-02 1558 Data upublicznienia: 2013-12-02 Art. czytany: 2469 razy
|
» Karta usługi - rozmiar: 130728 bajtów Typ pliku: application/pdf
|
» Wniosek o wydanie dowodu osobistego - rozmiar: 87720 bajtów Typ pliku: application/pdf
|
Wiadomość wprowadził: Grzegorz Patura lub: [email protected]
|
» Pokaż rejestr zmian dla danej wiadomości
|
|
|
|
|
Urząd Gminy w Bliżynie
czynny w godz.:
poniedziałek - piątek: 730 - 1530
Urząd Stanu Cywilnego
Dowody osobiste
Ewidencja Ludności
godz. przyjęć
poniedziałek 745 - 1500
wtorek-piątek 745 - 1400
Kasa godziny otwarcia:
Poniedziałek | 830-1430 | Wtorek | 800-1200 | Środa | 800-1400 | Czwartek | 800-1200 | Piątek | 800-1200 |
adres skrytki ESP na platformie ePUAP:
/1cqce463n2/skrytka
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Nr rachunku bankowego:
Konto do opłat różnych
31 8520 0007 2001 0010 5688 0001
Urząd Gminy Bliżyn BS Suchedniów o/Bliżyn
Nr rachunku bankowego:
Konto do opłat zagospodarowanie odpadami (śmieci)
84 8520 0007 2004 0010 5688 0061
Urząd Gminy Bliżyn BS Suchedniów o/Bliżyn
|
|
|